Steering Committee
Anne Persson, Skóvde University, Sweden
Janis Stirna, Stockholm University, Sweden
Kurt Sandkuhl, University of Rostock, Germany
General Chair
Oscar Pastor, Universitat Politècnica de València, Spain
PoEM Advisory Committee
Stijn Hoppenbrouwers, HAN University of Applied Sciences, The Netherlands
Paul Johannesson, Stockholm University, Sweden
Pericles Loucopoulos, University of Manchester, UK
Marite Kirikova, Riga Technical University, Latvia
John Krogstie, NTNU - Trondheim, Norway
Andreas Opdahl, University of Bergen, Norway
Oscar Pastor, Universitat Politècnica de València, Spain
Erik Proper, CRP Henri Tudor, Luxembourg
Ulf Seigerroth, Jönköping University, Sweden
Jelena Zdravkovic, Stockholm University, Sweden
Programme Co-Chairs
Jolita Ralyte, University of Geneva, Switzerland
Sergio España, Utrecht University, The Netherlands
Organising Co-Chairs
Tanja Vos, Universitat Politècnica de València, Spain
Marcela Ruíz, Universitat Politècnica de València, Spain
Workshops Co-Chairs
Charlotte Hug, University of Paris 1, Sorbonne, France
Francisco Valverde, Universitat Politècnica de València, Spain
Doctoral Consortium Co-Chairs
Pnina Soffer, University of Haifa, Israel
Jelena Zdravkovic, University of Stockholm, Sweden
Publicity Chair
Fáber Giraldo, Universidad del Quindío, Colombia
PoEM Committee
Raian Ali, Bournemouth University
Dimosthenis Anagnostopoulos, Harokopio University of Athens
Hernan Astudillo, Universidad Tecnica Federico Santa María
Marko Bajec, University of Ljubljana
Judith Barrios Albornoz, University of Los Andes
Giuseppe Berio, Université de Bretagne Sud
Robert Andrei Buchmann, University of Vienna
Rimantas Butleris, Kaunas University of Technology
Artur Caetano, IST, University of Lisbon
Albertas Caplinskas, Institute of Mathematics and Informatics
Juan Pablo Carvallo, Universidad del Azuay
Jaelson Castro, Universidade Federal de Pernambuco
Tony Clark, Middlesex University
Rolland Colette, Universite Paris 1 Pantheon Sorbonne
Jose Luis de La Vara, Carlos III University of Madrid
Wolfgang Deiters, Fraunhofer Institute for Software and Systems Engineering
Dulce Domingos, FCUL
Xavier Franch, Universitat Politècnica de Catalunya
Ulrich Frank, Universität of Duisburg Essen
Giovanni Giachetti, Universidad Andres Bello
Jānis Grabis, Riga Technical University
Stijn Hoppenbrouwers, HAN University of Applied Sciences
Paul Johannesson, Royal Institute of Technology
Håvard Jørgensen, Commitment AS
Juergen Jung, DHL Global Mail
Monika Kaczmarek, University Duisburg Essen
Ron Kenett, KPA Ltd. and Univ. of Torino
Lutz Kirchner, Scape Consulting GmbH
Marite Kirikova, Riga Technical University
John Krogstie, IDI, NTNU
Birger Lantow, University of Rostock
Ulrike Lechner, Universität der Bundeswehr München
Pericles Loucopoulos, Harokopio University of Athens
Beatriz Marín, Universidad Diego Portales
Florian Matthes, Technische Universität München
Raimundas Matulevicius, University of Tartu
Graham Mcleod, Inspired.org
Jan Mendling, Wirtschaftsuniversität Wien
Andreas L Opdahl, University of Bergen
Anne Persson, University of Skövde
Michael Petit, University of Namur
Ilias Petrounias, University of Manchester
Henderik Proper, Public Research Centre Henri Tudor
Daniel Romero, Universidad Nacional de Asunción
Francisco Ruiz, University of Castilla la Mancha
Irina Rychkova, University Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Kurt Sandkuhl, The University of Rostock
Ulf Seigerroth, Jönköping University, School of Engineering
Khurram Shahzad, Royal Institute of Technology
Nikolay Shilov, SPIIRAS
Pnina Soffer, University of Haifa
Janis Stirna, Stockholm University
Darijus Strasunskas, DS Applied Science
Stefan Strecker, University of Hagen
Victoria Torres, Universidad Politécnica de Valencia
Francisco Valverde, Universidad Politécnica de Valencia
Pablo Villarreal, CIDISI - Universidad Tecnológica Nacional
Frank Wolff, DHBW-Mannheim
Eric Yu, University of Toronto
Jelena Zdravkovic, Stockholm University